Warystory (wyszukane: 181)

  1  2  3  4  5  6  7 
Produkt Koszyk
Maksymalne napięcie DC
Napięcie warystora
Maksymalne napięcie AC
Producent
Montaż
B72220S0102K101 TDK Warystor Napięcie: 1800V; 1100VAC; 1465VDC; moc: 1W; tolerancja: 10%; maksymalna energia: 2ms - 410,0J
B72220S0102K101 RoHS || B72220S0102K101 TDK Warystor Rys.WA20 TDK
Producent:
EPCOS
Symbol Producenta:
B72220S0102K101 RoHS
Obudowa dokładna:
Rys.WA20 TDK
 
Stan magazynowy:
20 szt.
Ilość szt. 1+ 5+ 20+ 100+ 300+
cena netto (PLN) 8,3100 6,1700 5,3900 5,0100 4,8900
Dodaj do porównywarki
Sposób pakowania:
100
Ilość (wielokrotność 1)
1465V 1800V 1100V TDK THT
  1  2  3  4  5  6  7 

Warystory

W celu ochrony urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed uszkodzeniem spowodowanym zbyt wysokim napięciem prądu elektrycznego stosuje się między innymi warystory. Budowa i działanie tych komponentów pozwala bowiem na przechwycenie energii bez narażania sprzętu na zniszczenie. Warystor może cechować się różnymi parametrami pracy, dlatego powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb danego układu.

Warystor jako zabezpieczenie urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Warystory to niezwykle istotne podzespoły, które znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach elektronicznych i elektrycznych. Ich zadaniem jest bowiem ochrona przed przepięciami, które mogą być skutkiem zbyt wysokiego napięcia prądu elektrycznego. Te groźne dla urządzeń przepięcia mogą występować na przykład w trakcie burzy. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować, że niechroniony sprzęt ulegnie awarii. Zastosowany warystor jako zabezpieczenie urządzenia może jednak sprawić, że uda się uniknąć awarii.

Warystor to komponent, którego zasada działania jest stosunkowo prosta. Jest on bowiem rezystorem, którego wartość rezystencji znacząco maleje, kiedy napięcie przekroczy określoną przez producenta wartość. Właśnie z tego powodu mówimy o tym, że warystory cechują się nieliniową rezystencją, która przy małym napięciu może wynosić setki kiloomów, a przy wysokim napięciu nawet tylko kilkanaście omów.

Warystor – do czego służy?

Opisana powyżej zasada działania tych komponentów sprawia, że warystory pozwalają na skuteczną ochronę urządzeń elektrycznych. W momencie, gdy napięcie prądu elektrycznego osiąga wartości niebezpieczne dla sprzętu, komponent ten przejmuje energię, przez co może dojść do jego odłączenia lub przepalenia, a tym samym do bezpiecznego wyłączenia urządzenia bez narażania go na niekorzystne warunki pracy.

Ze względu na to, jak ważne dla bezpiecznej pracy sprzętu są warystory, komponenty te stosowane są przez producentów wielu urządzeń, a także przez osoby samodzielnie konstruujące własne układy elektroniczne. Elementy te możemy więc znaleźć zarówno w telefonach i modemach, jak i na przykład w telewizorach. Warystory stosuje się także w odgromnikach oraz jako zabezpieczenie linii wysokiego napięcia.

Jak produkuje się warystory?

Warystory produkowane są przez prasowanie i wypalanie sproszkowanych ziaren tlenku cynku, bizmutu i innych substancji. Dokładny skład każdego komponentu wpływa na jego parametry pracy i jest określany przez danego producenta. Uzyskane w tym procesie krążki są metalizowane, lakierowane i znakowane, a także mocuje się do nich wyprowadzenia. Wyprodukowane w ten sposób komponenty trafiają do sprzedaży. Konkretne warystory sklep opisuje natomiast w sposób, który pozwala dopasować komponenty do potrzeb danego układu.

Warystory – sklep z szeroką ofertą sprawdzonych komponentów

Kiedy wiemy już, jak zbudowany jest warystor, do czego służy ten komponent i jak wygląda jego produkcja, warto dowiedzieć się także, jak dobrać właściwy element do potrzeb danego układu. Przed zakupem należy nie tylko sprawdzić takie parametry tych elementów jak moc i maksymalne napięcie, ale także sposób montażu. Wyróżniamy bowiem warystory przewlekane oraz warystory SMD. Każdy z elementów będzie wyróżniał się innymi parametrami pracy i będzie właściwy dla innej instalacji. Oferta naszego sklepu jest jednak na tyle szeroka, że na pewno uda się dobrać warystory dopasowane do wszystkich potrzeb.